Krátkodobé “detoxikačné diéty” majú len zriedkavo trvalé účinky. Takýchto diét nájdete na internete veľké množstvo, často obsahujú rozsiahle tvrdenia o tom, čo pre vaše telo môžu urobiť. Mnohé z týchto extrémnych zmien v stravovaní v konečnom dôsledku môže viac uškodiť ako pomôcť.
Namiesto držania „detoxikačnej diéty“ by sme sa mali zamerať na dodržiavania zdravej stravy, pretože telo má vlastné zabudované procesy na odstraňovanie takzvaných „toxínov“ z tela.
V našom tele pracujú štyri systémy, ktoré sa zbavujú potenciálne škodlivých látok.
Patria sem:
Obličky: Tie filtrujú krv a odstraňujú toxíny v moči.
Pečeň: Pečeň pomáha spracovávať živiny a upravovať toxíny, aby ich obličky mohli ľahšie odstrániť.
Pľúca: Pľúca pomáhajú odstraňovať toxíny prenášané vzduchom.
Hrubé črevo: Hrubé črevo pomáha odstraňovať odpad a toxíny prostredníctvom stolice.
Detoxikáciu tela preto naštartujete najúčinnejšie týmito spôsobmi:
- konzumácia vyváženej stravy plnej vlákniny, zeleniny, ovocia a bielkovín
- pohybová aktivita
- dostatočný spánok
- stop fajčeniu
- abstinencia alebo znížený príjem alkoholu
- pitie dostatočného množstva vody na udržanie hydratácie
Viem, asi to nebude populárne, ale aj v tomto prípade platí, že udržiavanie tela v čo najlepšom stave je najlepšou voľbou na odstránenie toxínov. Takto podporíte vlastné detoxikačné systémy svojho tela namiesto toho, aby ste sa spoliehali na nárazové diéty, ktoré môžu spôsobiť viac krátkodobej škody ako trvalého úžitku.
Aj keď prvotný úbytok hmotnosti pri detox diéte je možný, dlhodobý prínos je nepravdepodobný. Je to preto, že stratenú hmotnosť väčšinou opäť nadobudnete späť, keď sa vrátite k vaším predchádzajúcim stravovacím návykom.
Detoxikačné diéty a plány nie sú potrebné na odstránenie toxínov z tela, ak však máte pocit, že po zime chcete nasadiť vášmu telu očistu, vyskúšajte pri dodržiavaní horeuvedených odporúčaní pridať do jedálnička viac ovocno-zeleninových nápojov zmiešaných s vodou a bylinkami – týmto určite nič nepokazíte.