Ako vplýva depresia na chudnutie

Depresia ovplyvňuje predovšetkým náladu a emocionálne rozpoloženie, môže spôsobiť aj fyzické príznaky. Môžete si všimnúť bolesti, pokles hladiny energie, problémy so spánkom, nezvyčajné žalúdočné a tráviace problémy alebo zmeny chuti do jedla.

Niektorí ľudia žijúci s depresiou sa nakoniec cítia hladnejší ako zvyčajne alebo jedia emocionálne. Potraviny jedia, aby sa utešili a pôsobia na nich upokojujúco. Často sa zdá, že takýmto jedením dočasne zmierňujú smútok, prázdnotu a iné emocionálne ťažkosti, najmä počas dlhých, tmavých zimných mesiacov.
O emocionálnom stravovaní sme písali aj v našej sekcii NOVINKY: https://www.baxline.sk/emocionalne-stravovanie/

Depresia môže naopak spôsobiť aj zníženie chuti do jedla, ktoré nakoniec vedie k neúmyselnému úbytku hmotnosti. Niektorí ľudia to môžu považovať za pozitívny vedľajší účinok, ale náhly alebo extrémny úbytok hmotnosti môže ohroziť aj vaše zdravie. Môže totiž spôsobiť, že budete mať ešte menej energie, čo môže sťažiť zvládanie ďalších príznakov depresie.

Zmeny chuti do jedla a hmotnosti často priamo súvisia s ďalšími príznakmi depresie.

Zmeny nálady
Depresia často zahŕňa ohromujúce príznaky nálady, vrátane:

  • pocity smútku, ktoré nemajú jasnú príčinu
  • beznádej
  • pretrvávajúci pocit otupeného nezáujmu

Tieto zmeny môžu nahradiť váš typický rozsah emócií a zaberať vašu duševnú energiu, až vám zostane málo priestoru na sústredenie sa na typické činnosti každodenného života vrátane sprchovania a obliekania, upratovania domu alebo prípravy a konzumácie jedla.

Medzi ďalšie bežné príznaky patrí strata záujmu o činnosti, ktoré vás zvyčajne bavia, únava a znížená energia a problémy s rozhodovaním.

Pocit hladu môže vystriedať aj únava a nízka energia. Na konci každého dňa sa môžete cítiť tak vyčerpaní, že sa budete chcieť zvaliť do postele. Môžete jesť jednoduché veci, ktoré si nevyžadujú prípravu, ale aj tak je pre vás ťažké nazbierať energiu na dojedenie aj týchto menších jedál.

Depresia sa často vyskytuje spolu s inými stavmi, vrátane úzkosti, porúch príjmu potravy alebo komplikovaného smútku. Tieto problémy sa vo všeobecnosti nezlepšia bez podpory odborníka na duševné zdravie.

Negatívne na nás pôsobia aj správy z médií, reklamy a od blízkych, ktoré často naznačujú, že štíhlosť vedie k šťastiu. Menšia veľkosť sa teda môže zdať ako kľúč k novému, lepšiemu ja, takže sa môžete cítiť sklamaní, dokonca depresívni, keď sa zmeny v živote, ktoré ste si predstavovali, nestanú skutočnosťou.

Pravdou je, že všetky osobné ťažkosti, problémy vo vzťahoch alebo problémy na pracovisku po schudnutí automaticky nezmiznú. Tieto obavy a čokoľvek iné, čo vás trápi, tu pravdepodobne zostanú, kým ich nebudete riešiť.

Tipy na zvládanie

Uprednostnite výživu a wellness celého tela
Úbytok hmotnosti môže v niektorých prípadoch priniesť určité zdravotné výhody, ale nie je riešením pre každého. Nie je to ani automatické riešenie na šťastnejší alebo zdravší život.

Vo všetkých prípadoch môže prijatie svojho tela takého, aké je, aj keď ho práve nemilujete, podporiť pozitívnejšie vnímanie seba samého a zlepšiť vašu náladu a pohľad na svet.

Vaša identita a hodnota ako osoby presahujú veľkosť a tvar vášho tela. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na zmeny na svojom tele alebo na absenciu želaných zmien, zvážte radšej potraviny a činnosti, ktoré vám pomáhajú cítiť sa dobre.

Zamerajte sa na malé zmeny
Depresia môže sťažovať zvládanie každodenných povinností, ako je varenie a príprava jedla, takže po schudnutí môžete mať problém osvojiť si nové stravovacie návyky.

Namiesto toho, aby ste sa každý deň tlačili do prípravy jedál a občerstvenia, skúste jednoduchšie zmeny, ktoré vám pomôžu získať dostatok potravy, kým sa nebudete cítiť schopnejší na väčšie kroky.

Udržiavanie skriniek a chladničky zásobených ľahko uchopiteľnými, výživnými občerstveniami môže byť užitočným prvým krokom. Podpora priateľa alebo blízkej osoby môže tiež uľahčiť nakupovanie potravín a dobrou voľbou je aj donáška potravín.

Jednoduché potraviny, ktoré môžete mať poruke
Hľadajte potraviny na zlepšenie nálady, ktoré si nevyžadujú varenie ani ohrievanie, ako napr:

praclíky a celozrnné krekry
orechy a orechové maslá
granola
jogurt
sušené, čerstvé alebo mrazené ovocie
hotové wrapy alebo burritos
vopred nakrájaná zelenina
celé džúsy, smoothies alebo jogurtové nápoje vo fľašiach
proteínové tyčinky
vopred nakrájané alebo jednotlivo balené syry

Nakoniec, nenechajte sa príliš uniesť tým, že budete dbať na to, aby bolo všetko zdravé a výživné. Vždy je lepšie jesť niečo ako nič a nie je nič zlé na tom, ak si občas doprajete niečo „nezdravé“.

Porozprávajte sa s blízkymi

Úbytok hmotnosti môže viesť k úbytku energie, čo môže spôsobiť, že úloha prípravy jedla sa môže zdať ešte viac vyčerpávajúca. Vtedy môže byť pomoc blízkych veľmi dôležitá.

Vyskúšať ľahké cvičenie

Cvičenie nepomáha len pri chudnutí. Pravidelná fyzická aktivita môže zvýšiť hladinu energie, posilniť svaly a kosti a zlepšiť zdravie mozgu.

Dokonca aj menej namáhavé aktivity, ako je strečing, joga a chôdza, vám môžu pomôcť napraviť si chuť do jedla.

Čas strávený v prírode môže tiež pomôcť zlepšiť vašu náladu, takže ak sa na to cítite, zvážte túru alebo dlhú prechádzku obľúbeným parkom.

Zdieľaj článok