Prídavné látky sa používajú na zlepšenie chuti, vzhľadu alebo štruktúry výrobku alebo na predĺženie jeho trvanlivosti.
Niektoré z týchto látok sa spájajú s nepriaznivými účinkami na zdravie a mali by ste sa im vyhýbať, zatiaľ čo iné sú bezpečné a ich konzumácia je s minimálnym rizikom.
Tu je 12 najbežnejších prídavných látok v potravinách a odporúčania, ktoré z nich by ste nemali pridávať do svojej stravy.
-
-
Glutaman sodný
Glutaman sodný je bežná potravinárska prísada, ktorá sa používa na zintenzívnenie a zvýraznenie chuti slaných jedál.
Nachádza sa v rôznych spracovaných potravinách, ako sú mrazené polotovary, slané pochutiny a polievky – polotovar. Často sa pridáva aj do jedál v reštauráciách a zariadeniach rýchleho občerstvenia.
Glutaman sodný je predmetom vášnivých sporov od roku 1969, keď sa v štúdii na myšiach zistilo, že jeho veľké množstvo spôsobuje škodlivé neurologické účinky a narúša rast a vývoj. Zistiť viac
Je však pravdepodobné, že táto prídavná látka má len malý alebo žiadny vplyv na zdravie ľudského mozgu, pretože nie je schopná prejsť cez hematoencefalickú bariéru. Zistiť viac
Glutaman sa používa na zvýraznenie chuti mnohých spracovaných potravín. Niektorí ľudia môžu byť na Glutaman sodný citliví, ale pre väčšinu ľudí je bezpečný, ak sa používa s mierou.
-
Umelé potravinárske farbivá
Umelé potravinárske farbivá sa používajú na rozjasnenie a zlepšenie vzhľadu všetkého od cukríkov až po koreniny.
V posledných rokoch sa však objavili mnohé obavy z možných účinkov na zdravie. Konkrétne potravinárske farbivá ako modrá 1, červená 40, žltá 5 a žltá 6 sa u niektorých ľudí spájajú s alergickými reakciami. Zistiť viac
Umelé potravinárske farbivá môžu u citlivých detí podporovať hyperaktivitu a môžu spôsobovať alergické reakcie. V štúdiách na zvieratách sa tiež preukázalo, že červená 3 zvyšuje riziko vzniku nádorov štítnej žľazy. Zistiť viac
-
Dusitan sodný
Dusitan sodný, ktorý sa často nachádza v spracovanom mäse, pôsobí ako konzervačná látka, ktorá zabraňuje rastu baktérií a zároveň dodáva slanú chuť a červenoružovú farbu.
Je bežnou zložkou spracovaného mäsa, ktorá sa premieňa na škodlivú zlúčeninu nazývanú nitrozamín. Vyšší príjem dusitanov a spracovaného mäsa môže súvisieť s vyšším rizikom viacerých druhov rakoviny. Zistiť viac
-
Guarová guma
Guarová guma je sacharid s dlhým reťazcom, ktorý sa používa na zahusťovanie a spájanie potravín. Široko sa používa v potravinárskom priemysle a možno ju nájsť v zmrzline, šalátových dresingoch, omáčkach a polievkach.
Spája sa s možnými nežiadúcimi účinkami, pretože napučiava 10 až 20-násobne, čo spôsobuje problémy, ako je upchatie pažeráka alebo tenkého čreva. Zistiť viac
Na druhej strane má vysoký obsah vlákniny a spája sa s množstvom zdravotných výhod. Jedna štúdia napríklad ukázala, že znižuje príznaky syndrómu dráždivého čreva, ako je nadúvanie a zápcha. Je spájaná teda sa s lepším trávením, nižšou hladinou cukru a cholesterolu v krvi, ako aj so zvýšeným pocitom sýtosti. Zistiť viac
-
Kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy
Vysokofruktózový kukuričný sirup je sladidlo vyrobené z kukurice. Často sa nachádza v limonádach, džúsoch, sladkostiach, raňajkových cereáliách a občerstvení.
Kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy sa spája s nárastom hmotnosti, cukrovkou a zápalmi. Má tiež vysoký obsah prázdnych kalórií a do vašej stravy neprispieva ničím iným ako kalóriami. Zistiť viac
-
Umelé sladidlá
Umelé sladidlá sa používajú v mnohých diétnych potravinách a nápojoch na zvýšenie sladkosti a zároveň zníženie obsahu kalórií.
Medzi bežné typy umelých sladidiel patria aspartám, sukralóza, sacharín a acesulfám draselný. Zistiť viac
Štúdie ukazujú, že umelé sladidlá pomáhajú pri regulácii hladiny cukru v krvi.
Niektoré typy umelých sladidiel, ako je aspartám, u niektorých ľudí spôsobuje bolesti hlavy a štúdie ukazujú, že niektorí jedinci sú na jeho účinky citlivejší. Zistiť viac
Napriek tomu sa umelé sladidlá vo všeobecnosti považujú za bezpečné pre väčšinu ľudí, ak sa konzumujú s mierou.
Umelé sladidlá môžu pomôcť podporiť chudnutie a kontrolu hladiny cukru v krvi. Niektoré druhy spôsobujú mierne vedľajšie účinky, ako sú bolesti hlavy, ale vo všeobecnosti sa považujú za bezpečné v umiernenom množstve.
-
Karagenan
Karagenan, ktorý sa získava z červených morských rias, pôsobí ako zahusťovadlo, emulgátor a konzervačná látka v mnohých rôznych potravinách.
Medzi bežné zdroje karagenanu patrí mandľové mlieko, tvaroh, zmrzlina, kávové smotany a bezmliečne výrobky, napríklad vegánsky syr.
Štúdie na skúmavkách a zvieratách zistili, že karagenan môže spôsobiť vysokú hladinu cukru v krvi a môže spôsobiť črevné vredy a výrastky. Jedna štúdia tiež zistila, že karagenan prispieva k skoršiemu návratu ulceróznej kolitídy. Zistiť viac
-
Benzoan sodný
Je konzervačná látka, ktorá sa často pridáva do sýtených nápojov a kyslých potravín, ako sú šalátové dresingy, uhorky, ovocné šťavy a koreniny.
Benzoan sodný je spájaný so zvýšenou hyperaktivitou hlavne u detí. Ak sa kombinuje s vitamínom C, môže tiež tvoriť benzén, zlúčeninu, ktorá môže byť spojená so vznikom rakoviny. Zistiť viac
-
Transmastné kyseliny
Trans tuky sú typom nenasýtených tukov, ktoré prešli hydrogenáciou, ktorá predlžuje trvanlivosť a zlepšuje konzistenciu výrobkov.
Nachádzajú sa v mnohých druhoch spracovaných potravín, ako je pečivo, margarín, popcorn do mikrovlnnej rúry a sušienky.
S príjmom transmastných kyselín sa spája množstvo potenciálnych zdravotných rizík a FDA sa dokonca nedávno rozhodla zrušiť ich status GRAS (všeobecne uznávané ako bezpečné).
Viaceré štúdie spájajú najmä vyšší príjem transmastných kyselín s vyšším rizikom srdcových ochorení. Zistiť viac
Vyradenie spracovaných potravín zo stravy je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako znížiť príjem transmastných kyselín.
Môžete tiež urobiť niekoľko jednoduchých zmien v jedálničku, napríklad používať maslo namiesto margarínu a rastlinné oleje vymeniť za olivový alebo kokosový olej.
Konzumácia transmastných kyselín sa spája s mnohými negatívnymi účinkami na zdravie vrátane zápalov, srdcových ochorení a cukrovky.
-
Xantánová guma
Xantánová guma je bežná prísada, ktorá sa používa na zahusťovanie a stabilizáciu mnohých druhov potravín, ako sú šalátové dresingy, polievky, sirupy a omáčky.
Niekedy sa používa aj v bezlepkových receptoch, pretože pomáhajú zlepšiť štruktúru potravín a spája sa s viacerými zdravotnými výhodami.
Pre väčšinu ľudí je však xantánová guma vo všeobecnosti bezpečná a dobre znášaná.
Ak sa u vás po konzumácii xantánovej gumy vyskytnú negatívne príznaky, je najlepšie znížiť jej príjem alebo zvážiť jej vyradenie zo stravy.
Vyradenie spracovaných potravín zo stravy je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako znížiť príjem transmastných kyselín.
Xantánová guma môže pomôcť znížiť hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Vo veľkých množstvách môže spôsobovať tráviace problémy, ako sú plynatosť a mäkká stolica. Zistiť viac / Zistiť viac
-
Umelé arómy
Umelé arómy sú chemické látky určené na napodobňovanie chuti iných zložiek. Môžu sa používať na napodobňovanie rôznych chutí, od popcornu a karamelu až po ovocie a iné.
Štúdie na zvieratách zistili, že tieto syntetické arómy majú niektoré znepokojujúce účinky na zdravie.
V jednej štúdii sa zistilo, že u potkanov sa výrazne znížila tvorba červených krviniek po tom, ako boli sedem dní kŕmené umelými príchuťami. Zistiť viac
-
Niektoré štúdie na zvieratách zistili, že umelé arómy môžu byť toxické pre bunky kostnej drene. Na vyhodnotenie účinkov na ľudí je potrebný ďalší výskum.
-
Extrakt z kvasníc
Kvasnicový extrakt obsahuje glutamát, čo je typ prirodzene sa vyskytujúcej aminokyseliny, ktorá sa nachádza v mnohých potravinách.
Podobne ako glutaman sodný, konzumácia potravín s glutamátom spôsobuje u ľudí citlivých na jeho účinky mierne príznaky, ako sú bolesti hlavy, necitlivosť a opuchy. Zistiť viac
Okrem toho má kvasnicový extrakt pomerne vysoký obsah sodíka, v každej čajovej lyžičke (8 gramov) je ho približne 400 miligramov.
Kvasnicový extrakt obsahuje vysoký obsah sodíka a obsahuje glutamát, ktorý môže u niektorých ľudí vyvolať príznaky. Keďže sa však do potravín pridáva len malé množstvo kvasnicového extraktu, je nepravdepodobné, že by u väčšiny ľudí spôsoboval problémy.
Záver
Hoci niektoré prídavné látky v potravinách boli spojené s dosť desivými vedľajšími účinkami, existuje množstvo iných, ktoré možno bezpečne konzumovať ako súčasť zdravej stravy.
Pri nákupe potravín čítajte etikety so zložením, aby ste mali kontrolu nad svojou stravou a zistili, čo sa skutočne pridáva do vašich obľúbených potravín.
Okrem toho obmedzte spracované a balené potraviny a zaradiť do svojho jedálnička viac čerstvých surovín, aby ste minimalizovali príjem prídavných látok v potravinách.